Statočná bojovníčka 

24.02.2017

Autor: Marcela Čiscoňová

Naša Nimba napriek ťažkému detstvu, z dôvodu dvoch náročných operácií prednej labky, narástla do krásy a napriek sporadickému výcviku sa javila ako šikovná slečna. Labka ju handicapovala už ako šteniatko, a následne aj na výstave napriek tomu, že je naozaj pekná, mohlo byť ocenenie veľmi dobrá ako najlepšie možné. Na nasledujúce roky života však bolo potrebné pripraviť jej kľudný život. Vždy bola vnímavá a napriek labke bola ako víchrica. Určite si svoj psí život užíva, ako sa len dá. Preto sme skúsili aj bonitáciu a dopadla nádherne - AAA. To bol veľký zlom, mali sme chovnú fenku a založili sme si chovnú stanicu DUO CUSTODES - duo ako dvaja strážcovia Nimba a Bartík. Začali sme rozmýšľať nad jedným krytím, lebo sa nám to osvedčilo pri rotvajlerke, ktorá po šteniatkach ostala kľudná a pokojná. O treťom strážcovi v našej rodine sme ani nechyrovali!

Nádejného otca sme spolu s poradcom chovu Paľkom Kuskom našli v Brne (opäť Brno!), podobný pekný čierny pes ako Bartík a v najvhodnejšom čase pre krytie sme sa vo februári v poriadnom nečase - ľad, sneh, hmla, vietor a poobede k tomu ešte mrznúci dážď so snehom, všetko čo si len človek môže priať, vybrali do Brna. Zoznámenie psov bolo plné zúrivých pohľadov a po prvotných náznakoch sme predpokladali, že zoberieme lopatu, pozbierame chlpy z jedného psa, chlpy z druhého a pôjdeme domov. Na krytie to nevyzeralo ani náhodou, ale opak bol pravdou, všetko sa podarilo. Po dvoch mesiacoch prišli v apríli na svet naše vytúžené šteniatka. Bolo ich päť. Posledné, piate, bola čierna fenka najmenšia, najšpinavšia, zahlienená, s najmenšou nádejou na prežitie. Preto sme jej dali meno Aenigma - tajomná. Nikto z nás nepredpokladal to, čo sa stane. Že naša obrovská radosť a nadšenie sa zmení na rovnako obrovský smútok a zdesenie. Navštívil nás zákerný herpes vírus, pravdepodobne "řádil" v okoli Brna už počas krytia a už po vyšetrení prvého šteniatka nás veterinár upozornil, aby sme sa pripravili na alternatívu, že prídeme o celý vrh... 

Krásne chlpaté gule všetkých farebných variant sa zo dňa na deň strácali, robili sme možné aj nemožné, bojovali sme o každé jedno. Nimba trpela každou stratou a myslím, že sme začínali strácať aj jej dôveru. 

Ostalo jediné šteniatko- najmenšîa fenka, pri narodení s najmenšou šancou na prežitie, naša milovaná Eni. Bola nami vymodlená, naozaj vynímočná a po toľkom trápení a bolesti sme sa jej nedokázali vzdať. 

Nemožné sa stalo možným, neočakávané očakávaným, a tak ako tretí hovawart ostala s nami.


Veríme, že bude hovawartom ako má byť. Ako je jej mama, otec, či adoptívny otec Bartík - krásny psí aristokrat, verný svojej rodine až za hrob.